Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Yağ Lekesi

Halıdaki yağ lekesi sanıldığı kadar kolay çıkarılan bir leke türü değildir. Evlerimiz de genellikle yağ lekesi olan halı ya mutfak halısıdır veya yemek yenen misafir odası halısıdır. En çok karşılan sorun sıvı yağların halı üzerine dökülmesidir. Dökülen malzeme sıvı olduğu için hemen halı liflerine nüfuz eder. Müdahalede geç kalınmış ise bu sıvı dibe kadar sızar. Bu da bazı halı türlerinde geç kalınmış ise koku yapar ve sorun teşkil eder.

Halıda meydana gelen Yağ lekesi için herhangi bir işlem yani temizleme yöntemini uygulamadan önce halının altında yer alan tavsiyeleri okuyun. Halıdaki yağ lekesi çıkartmak için doğru işlem ve doğru ürün kullanılırsa lekenin çıkarılması sağlanabilir. Halılardaki yağ lekesinin çıkarılmasında da en önemli püf noktası çok çabuk hareket etmektir.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Öncelikle halıdan veya koltuktan yağ lekesini hızlı bir şekilde emdirilmelidir. Bunu için temiz sünger, beyaz bir kağıt havlu veya temiz bez kullanın. İşlem sırasında kullandığınız malzeme, renk vermemesi için beyaz olmalıdır.
  • Diğer taraftan evlerimizde bulunabilecek talk pudrası, bebek pudrası veya mısır unu gibi lekeyi emdirici bir maddeyi yağ lekesi üzerinde birkaç dakika bekletildikten sonra elektrik süpürgesiyle vakumlanabilir.
  • Bu arada yağ lekesini mümkün olduğu kadar ovmamaya gayret gösterin. Eğer katı yağ lekesi yoğunsa ve kuruduysa, kısa süre içinde ucu küt bir bıçak veya plastik bir kart kullanarak kazıyın.
  • Gerektiği yerde kâğıt havluyu değiştirin ve kağıt havluya artık yağ geçmediği anda bir sonraki işleme geçin.
  • Öncelikle bir bardak ılık suyla ağartıcı içermeyen deterjandan karışım elde edin.
  • Daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımı sünger, temiz bir bez veya kâğıt havluya emdirin.

Halıdan leke çıkarma konusunda detaylı bilgi almak için linklerimizden veya irtibat telefonumuzdan bilgi edinebilirsiniz.