Halıdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Şarap Lekesi

Evlerimize Misafir konuk etmek oldukça hoş bir etkinlik olabilir. Fakat bazı durumlarda insanlar biraz dikkatsizce davranabilir ve siz daha farkına varmadan halılarınız veya koltuğunuzun üzerinde şarap, alkol gibi içecek lekeleri ile karşılaşabilirsiniz.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki şarap lekesi aşağıdaki tavsiyelerle çıkarmaya çalışmalısınız. Öncelikle halı bakım kılavuzunu okumanız, halınız için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Ayrıca halıdaki şarap lekesi için yapılacak uygulamadan emin değilseniz veya şarap lekesi olan halı, yün dokuma veya özel boyalar kullanılarak üretilmiş ise profesyonel halı yıkama hizmeti veren Merthan Halı Yıkama firmasından destek almanız iyi olacaktır.

  • Halıdaki şarap lekesi veya alkol lekesi halıya yerleşmeden önce lekeyi çıkarmaya çalışmanız ilk önceliğiniz olmalıdır. Genellikle halıya dökülen içecekler ( şarap, çay, kahve, bira, kola, meyve suyu ) için belki de yapacağınız en iyi şey olacaktır. Lekeye neden olan şarap sıvısını dikkat ederek beyaz ve temiz bir bez, kağıt havlu yardımıyla veya süngere emdirin.
  • Şarabı, sıvıyı emdirirken lekeli bölgeyi ovmamaya gayret gösterin, yoksa şarap lekesinin yayılmasına ve daha derine işlemesine neden olabilirsiniz. Şarap lekesi, halı yüzeyinin derinine işleyip çıkmış gibi görünse de belli bir zaman sonra tekrar ortaya çıkacaktır.
  • Sonra bir çay kaşığı miktarında ağartıcı içermeyen deterjanı bir bardak ılık suyla birlikte karıştırın.
  • Hazırlanan karışımı, temiz bir bez veya kâğıt havluya emdirdikten sonra halıdaki şarap lekesi üzerine bastırarak şarap lekesinin emilmesini sağlayın.
  • Şarap lekesi, bez veya kağıt havluya geçinceye dek bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Kullanılan kağıt havluyu birçok kez değiştirmeniz gerekebilir.
  • Sonra halınızı ılık bir suyla durulayın. Kalan nemi ise bir bez yardımıyla tekrar alın.