Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Bir ev hanımı için halı üzerinde çirkin bir mürekkep lekesi görmek kadar can sıkıcı bir olay yoktur.. Bazen halıyı kurtarmak ve mürekkep lekesini gizlemek gereksinimi duymadan lekeyi çıkarmak da mümkün olabiliyor.

Halıdan mürekkep lekesi çıkarılmasında zamanlama esastır. İlk etapta mürekkep lekesi kurumadan önce görülürse, halıdan veya koltuktan çıkartılma şansı yüksek olur.
Mürekkep lekesi dökülen bölgede kurumuş olsa bile, lekenin görüntüsünde büyük fark oluşturabilecek bazı işlemler gerçekleştirilebilirsiniz.

Mürekkep Lekesini Halıdan Çıkartmadan Önce Bilinmesi Gerekenler!

Halınızın; ne tür olduğu polyester mi, naylon mu, yoksa ipek, yün, gibi doğal liflerden mi yapıldığını bilmeniz mürekkep lekesi çıkartırken bilmeniz gereken ilk ve öncelikli konudur.
Birbirinden farklı halıların, mürekkep lekesi çıkarmak için kullanılan çeşitli leke çıkarıcılar farklı tepkimeler meydana gelmesinden dolayı halıda kullanılan malzemeyi bilmeniz önemlidir. Halının liflerinin veya renginin bozulmayacağından emin olmak için önce küçük ve gizli bir kısmında kullanacağınız leke çıkarma ilaçlarıyla mutlaka test etmelisiniz. Testin bitiminden sonra, nemli bölgeyi temiz beyaz bir bezle emdirin ve beyaz bez üzerinde halının renginin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bu arada, iplik yapısında herhangi bir renk bozulması olup olmadığına bakın.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

  • Mürekkep lekesi daha kurumamış ıslak durumdayken müdahale etmek lekenin çıkarılmasını olumlu etkiler, bu durumdan dolayı mümkün olduğunca mürekkep lekesinin kurumasına izin vermeyin.
  • Halıdaki veya koltuktaki mürekkep lekesi çıkartılırken kesinlikle sıcak su kullanmamanız ve müdahaleyi en kısa alanda yapmanız gerekir.
  • Halıya bulaşan mürekkep çok yoğunsa ilk önce beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluyla mürekkebi emdirin.
  • Daha sonra bir çay kaşığı ağartıcı ( beyazlatıcı ) içermeyen sıvı çamaşır deterjanını ve bir bardak suyla karıştırın. Hazırlanmış olan karışımı emdirmiş olduğunuz temiz bir bez veya kağıt havluyu lekeli bölge üzerinde ovmadan hafifçe tamponlayarak bastırın. (Ovalamak, mürekkep lekesinin halı liflerinin içerisine işlemesine neden olacağından dolayı lekenin çıkartılması daha zor olacaktır.).
  • Halının mürekkep lekesi için müdahalede bulunduğunuz bölümünü, mümkün olan en az ılık suyla durulayın. Durulama işleminde ıslattığınız bir temiz sünger kullanabilirsiniz.
  • Tüm bu işlemlerin ardından Halıda kalan nemi, temiz bir bez yardımıyla mümkün olduğunca emdirerek alın.

Halıda mürekkep lekesi hala kalmış ise profesyonel halı yıkama firmasından destek almanız faydalı olacaktır. Antalya Merthan Halı Yıkama; leke çıkarma konusunda çözüm ortağınızdır.