Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Birçok elyaf çeşitleri olan ve özel boya kullanılmış halı ve kilimler çok dikkatli müdahale gerektirmektedir. Eğer yapılması gereken işlemden şüphe duyuyorsanız, hizmet veya tavsiye için Merthan Halı Yıkama iletişiminden destek alabilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konuda yapılacak işlemler sırasında kesinlikle halı bakım talimatlarındaki sembollere uygun hareket edilmelidir.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Halıya kahve dökülmesi durumunda yapılması gereken ilk işlem kahveden dökülen sıvının fazlalığını kağıt havlu veya emici bir bez kullanarak mümkün olduğunca emdirilmesidir. Böylelikle lekenin daha derine işlemesi engellenecektir. Özellikle halıda kahve lekesi söz konusu olduğunda hızlı hareket edilmesi gerekir.
 • Kahve lekesi için yapılacak ilk müdahale sırasında lekeyi kuvvet uygulayarak yani bastırarak silmeyin. Bunu yapmak kumaşın dokusunda kalıcı zarara veya değişikliğe neden olabilir.
  Örneğin lekenin halının içine işlemesine neden olduğunuzda, kahve lekesi yok olmuş gibi görünse bile bir zaman sonra lekenin tekrar meydana çıkması mümkündür.
 • Kahvenin fazlasını emdirme işleminden sonra, ağartıcı içermeyen toz deterjanı veya sıvı deterjanı ve ılık suyla bir karışım hazırlanmalıdır.
 • Bu karışımı, temiz bir bez yardımıyla emdirdikten sonra halıdaki kahve lekesi üzerinde basınçla tampon yapın (ovalamadan bastırarak) ve kahve lekesinin deterjanlı bez tarafından emdirilmesini sağlayın.
 • Daha sonra ise mümkün oldukça en az temiz ve ılık su ile halıyı durulayın. Kalan nemi ise kuru ve temiz bir beyaz bezle tampon yaparak alın.

Halıdan Kahve Lekesi Çıkarma (Zor Kahve Lekeleri İçin)

 • Yapılan bu işlemler sonrasında kahve lekesi halıdan hala çıkmamış ise, su bardağına yaklaşık yüzde yirmisi oranında sirke koyun ve bardağın boş kalan kısmı suyla doldurun.
 • Sıvıyı, emdirmiş olduğunuz temiz bez parçasıyla tampon yaparak halı veya koltuktaki kahve lekesine uygulayın.
  • Daha sonra ise mümkün oldukça en az temiz ve ılık su ile halıyı durulayın ve kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bezle tamponlayarak alın.

  Yapılan bu işlemlerden sonra halıdaki kahve lekesi çıkmamış ise bu konuda profesyonel olan halı yıkama firmamızdan bilgi alabilirsiniz.