Antalya - Halı Yıkama - Yatak Yıkama - Koltuk Yıkama - Firmaları - Fiyatları

Antalya Merthan Halı Yıkama

Antalya Merthan Halı Yıkama; temizlik hizmetleri sınıfından olan işlemleri gerçekleştirmektedir

Firmamız Antalya bölgesinde halı yıkama yapan firmalar, fabrikalar içerisinde uzman ve profesyonel kadrosuyla hizmet vermektedir.

Antalya merkez ve muratpaşa, konyaaltı, kepez, lara ilçe ve mahallelerinde ikametgah eden müşterilerimizin gereksinim duyduğu Halı Yıkama, Koltuk Yıkama, Battaniye Yıkama, Yorgan Yıkama, stor perde yıkama, yerinde halı yıkama ve uygun halı yıkama fiyatları ile hizmet konusunda çözüm ortağınızdır.

Halı Yıkama İşlemleri

  1. Sipariş alma
  2. Numaralandırma veya İsim Soy isim yazma
  3. Ölçme, Halı Türlerinin Ayrımı – İlk Kontroller – Fiyatlandırma
  4. Halıların Yıkaması – Durulaması – Gelberi
  5. Halı sıkma ve kurutma; Sıkma – Halıların Asmak –Havalandırma
  6. Son kontroller; Halıların süpürülmesi – Parfüm – Paketleme
 • Teslimat İşleminin Gerçekleştirilmesi

Evlerimizde, iş yerlerimizde kullandığımız halıların zamanla kirlenmesinden, tozlanmasından dolayı temizlik, yıkama ihtiyacına yönelik yapılan işlemlerin tümüne genel anlamda halı yıkama veya halı temizleme denmektedir. Herkesin kendi halısını kendi bulunduğu ortamlarda temizlemesinin güç olduğu şehirleşmenin nüfusun yaygın olduğu bölgelerde bu işi kurulmuş özel şirketler sipariş üzerine yapmaktadırlar. Bu gibi firmalar, işletmeler evlere servis yaparak halılarınızı alıp yıkama yerine veya yıkama fabrikasına götürüp gerekli işlemleri yapıldıktan sonra evinize teslim etmektedirler.
Halı temizleme yöntemi sulu yıkama ve havuzlama sistemi ile olmaktadır. Ama biz havuzlama yapmıyoruz. Tam donanıma sahip tesislerde sipariş ve temizlik işlemleri şu aşamalarla yapılmaktadır.

1.Sipariş alma

Firmaya telefon etmenizle veya internet üzerinden kaydınız alınır ve belirlenen tarihte adresten halılarınız kapıdan teslim alınır. Bu işlemi takiben size kaç adet ve hangi türde halı alındığına dair bir belge (Sipariş fişi veya makbuz) verilir.

2.Fişleme (Numaralandırma – Adı Soy adı yazılır)

Birçok kişiden halı toplanacağından halıların temizleme ve ayrım aşamalarında birbirine karışmaması için kişiye özel bir abone numarası veya isim soy isim, her bir halıya zımbalanır.

3.Ölçme (Ayrım – İlk Kontrol – Ücretlendirme)

Halıların temizleme işlemine geçmeden önceki türlere göre ayrılması (halı çeşitlerine göre uygulanan temizlik işlemleri farklıdır. Bu yüzden türe göre ayrım yapılması gerekir.) Halıların kontrolü (Halılar temizlemeye alınmadan önce kirlilik derecesi ve leke durumu, yırtık olup

olmadığı kontrolünün yapılaması. Eğer halılarda çıkarılamayacak türde lekeler var ise veya halılarda yırtık gibi hasarlar var ise müşteriye bildirilir. Daha sonra halı temizleme işlemi için onay alınır.

Ücretlendirme; Halılar metrekare cinsinden ölçülmesi ve ücretlendirilmesi işlemidir. Halı yıkama işinde ücretlendirme metrekare baz alınarak yapılmaktadır. Firmalar ücret belirtirken metrekare ücretini belirtmek zorundadır. Örnek olarak halının metrekaresi 6,00 TL ise 6 metrekare halı için verilen ücret 36,00 TL olacaktır. Bu ücretler bazı firmalarda her cins halı için aynı olurken, birçok firma halı türlerine göre farklı ücret tarifesi uygulamaktadır. Bunun nedeni farklı halı türlerine uygulanan işlemlerden kaynaklanmaktadır.

Genelde Halılar Makine Halısı, El dokuma ve Yün halı, Değerli halılar; Çin halısı, Nepal halı, İpek halı, İran halısı gibi üç gruba ayrılmaktadır.

Değerli halı türlerinin temizleme ücretleri diğer gruplara göre daha pahalıdır. Bunun nedeni bu halıların fiyat değerinden kaynaklanmaktadır. Risk olması sebebi ile temizleme işlemi sırasında oluşabilecek bir hasar ve daha fazla ustalık gerektiren işlemlerden geçmesinden, kullanılan Halı şampuanlarının pahalılığı ve halıların suyla temasından sonra daha ağır olması nedenlerinden kaynaklanmaktadır.

4.Halı yıkama (Yıkama İşlemi– Durulama İşlemi– Gelberi İşlemi)

Yıkama işlemi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Bu halıların cinslerine göre değişkenlik gösterebilir. İlk aşama halı toz alma işlemidir. Toz alma işlemi toz alam makinesi ile yapılmaktadır.

Hassas olan halılar bu aşamadan geçmeyebilir. Daha sonra halılar yıkama işlemine geçilmektedir. Yıkama işleminde yarı otomatik veya tam otomatik makineler kullanılır. Tam otomatik halı yıkama makinelerinin kullanıldığı durumlarda halı makineye verilir. Bu tür makineler genelde yürüyen bant sistemi ile hareket etmektedir. Halı bant üzerinde ilerlerken farklı ünitelerden geçer. Önce Islatma, şampuanlama, fırçalama, durulama, gelberi vakumlama, rulo şeklinde sarım gibi

5.Halıların sıkılması ve kurutma; (Sıkma – Asma – Havalandırma)

Yıkanan halılının suyunun sıkılması tam anlamıyla olması ve kurutmanın kısa sürmesi için rulo tipi sıkma makineleri kullanılmaktadır. Bu makineler halıyı yüksek devirlerde döndürmek suretiyle suyunu çıkarama işlevine sahip güçlü makinelerdir. Sıkma işleminden sonra halılar üzerinde neredeyse hiç su kalmamaktadır. Sadece elle dokunulduğunda hissedilebilecek kadar yüzde on oranında oranda nem kalmaktadır. Nemli halıların kurutulması işlevinde mevsimsel olarak farklı uygulamalar yapılır. Yaz aylarında halılar birbirine paralel demir borulara asılarak açık havada bekletilir. Tamamen kuruyan halılar bir süre havalandırılıp, son kontrol aşamasına geçilir.

6.Son Kontrol (Süpürme – Parfümleme – Paketleme)

Kuruyan halıların üzerinde oluşan toz ve tüylerin alınması işlemine süpürme (hav alma) denir. Bu işlemler el ile yapıldığı gibi otomatik hav alma makineleri ile de yapılabilir. Bu işlemler yapılırken yıkama aşamasında gözden kaçan lekeler ışık altında yakından kontrol edilir. Herhangi bir lekeye rastlanır ise paketleme masası üzerinde özel leke sökücüler yardımı ile lekeye müdahale edilir. Halıdaki kötü kokuları oluşumunu engellemek için parfümleme yapılır ve halı dürülerek paketleme işlemine alınır.

7.Teslimat

Tüm bu işlemler tamamlanınca (İş yoğunluk durumuna göre 1 ile 5 gün sürer) halılar sahiplerine teslim edilmek üzere servis araçlarına yerleştirilir. Sırayla dağıtılarak sahiplerine teslim edilir ve ücretleri alınır.